Två lag står kvar i kampen om EM-guldet. Spanien och England spelar EM-final söndagen den 27 juli med avspark 18:00. Matchen sänds av Viaplay Group.
VIDEO: Finalen i VM 2023
Sveriges Television (SVT) har sänt klart Fotbolls-EM för den här gången. Den allra sista matchen i EM, finalen den 27 juli, sänds på Viaplay Sport och streamingtjänsten Viaplay. Frida Nordstrand, Kirsten van de Ven och Pär Lagerström har tillsammans med kommentator Claes Andersson varit på plats under hela mästerskapet och kör turneringen ända in i mål. Vi har för vana att se slutspelsmatcher i EM 2025 med avspark 21:00 men finalen startar redan 18:00 med sändningsstart 17:00 på Viaplay.
TV-sändningen finalen i Fotbolls EM 2025
Notera att ändringar kan ske i tablån.
Söndag 27 juli
Spanien-England
Avspark: 18:00
Spelplats: St. Jakobs Park, Basel
Streaming: Viaplay
Kanal: Viaplay Sport
Sändningen startar: 17:00
Kommentatorer: Claes Andersson & Pär Lagerström
Uppdaterad 25 juli, 2025
Sportjournalist
hampus@sportnyhet.com
SVT kan dra åt helvetet 9 miljarder kostar skiten men vad får som betalar tillbaka. Skamligt bedrägeri av dom som sitter och bestämmer inget annat än en stor jävla skandal kriminellt rent ut sagt . Anders Nordin 0707328513
Skandal,brutalt, Sverige är i Europa och vi få inte se EM FINAL
Fruktansvärt dåligt att intr visa finalen på en kanal som alla kan se utan det handlar om pengar och streamingtjänster som kostar skjortan. Skäms på er
Viaplay hade kunnat fixa så alla hade kunnat se matchen. urdåligt
Det är så dåligt. Men profiten har talat ditt tydliga språk.
Och SVT har ju inte råd med sånt här. Kan vara ett stort fel i ledningen . Man kan undra
Fy fan va dåligt!
Bara pengar som räknas…
Man kan se alla matcher men snuvar oss på live finalen.
Man betalade en mindre förmögenhet för alla TV abonnemang men blir alltid snuvad på konfekten.
Precis som vanligt blir man lurad.
699 kr i månaden är det nog inte många som betalar för en sportkanal. Tvärtom tror jag det avskräcker.
Det är helt otroligt att man inte sänder finalen i EM damfotboll på SVT eller TV 4 så att alla kan se. Det blir så genomskinligt och brutalt att allt bara handlar om att tjäna pengar på den lilla människan. . VI alla betalar ju för tv-liscensen och detta är både utstuderat och cyniskt!
Em fotbollen ska vara tillgänglig för alla , fattig som rik! Ingen extra profit!
Mvh