Här kommer du att hitta den aktuella tv-tablån för fotbolls EM 2020 som direktsänds i SVT och TV4:s kanaler. Tablån är ännu inte presenterad, utan blir troligen det som tidigast under våren 2020. Dock finns redan nu ett spelschema, där du kan se vilka datum och tider som gäller för respektive match.

DatumLagVärdstad
12 juni 2020A1-A2Rom, Italien
13 juni 2020A3-A4Baku, Azerbajdzjan
13 juni 2020B3-B4Sankt Petersburg, Ryssland
13 juni 2020B1-B2Köpenhamn, Danmark
14 juni 2020C3-C4Bukarest, Rumänien
14 juni 2020C1-C2Amsterdam, Nederländerna
14 juni 2020D1-D2London, England
15 juni 2020D3-D4Glasgow, Skottland
15 juni 2020E3-E4Dublin, Irland
15 juni 2020E1-E2Bilbao, Spanien
16 juni 2020F3-F4München, Tyskland
16 juni 2020F1-F2Budapest, Ungern
17 juni 2020A2-A4Rom, Italien
17 juni 2020A1-A3Baku, Azerbajdzjan
17 juni 2020B1-B3Sankt Petersburg, Ryssland
18 juni 2020B2-B4Köpenhamn, Danmark
18 juni 2020C2-C4Bukarest, Rumänien
18 juni 2020C1-C3Amsterdam, Nederländerna
19 juni 2020D2-D4London, England
19 juni 2020D1-D3Glasgow, Skottland
19 juni 2020E1-E3Dublin, Irland
20 juni 2020E2-E4Bilbao, Spanien
20 juni 2020F2-F4München, Tyskland
20 juni 2020F1-F3Budapest, Ungern
21 juni 2020A2-A3Rom, Italien
21 juni 2020A4-A1Baku, Azerbajdzjan
22 juni 2020B2-B3Sankt Petersburg, Ryssland
22 juni 2020B4-B1Köpenhamn, Danmark
22 juni 2020C2-C3Bukarest, Rumänien
22 juni 2020C4-C1Amsterdam, Nederländerna
23 juni 2020D2-D3London, England
23 juni 2020D4-D1Glasgow, Skottland
24 juni 2020E2-E3Dublin, Irland
24 juni 2020E4-E1Bilbao, Spanien
24 juni 2020F2-F3München, Tyskland
24 juni 2020F4-F1Budapest, Ungern
27 juni 2020Tvåa grupp A-Tvåa grupp BAmsterdam, Nederländerna
27 juni 2020Vinnare grupp A-Tvåa grupp CLondon, England
28 juni 2020Vinnare grupp C-Trea grupp D/E/FBudapest, Ungern
28 juni 2020Vinnare grupp B-Trea grupp A/D/E/FBilbao, Spanien
29 juni 2020Tvåa grupp D-Tvåa grupp EKöpenhamn, Danmark
29 juni 2020Vinnare grupp F-Trea grupp A/B/CBukarest, Rumänien
30 juni 2020Vinnare grupp D-Tvåa grupp FDublin, Irland
30 juni 2020Vinnare grupp E-Trea grupp A/B/C/DGlasgow, Skottland
3 juli 2020 18:00Kvartsfinal 1Sankt Petersburg, Ryssland
3 juli 2020 21:00Kvartsfinal 2München, Tyskland
4 juli 2020 18:00Kvartsfinal 3Baku, Azerbajdzjan
4 juli 2020 21:00Kvartsfinal 4Rom, Italien
7 juli 2020 21.00Semifinal 1London, England
8 juli 2020 21:00Semifinal 2London, England
12 juli 2020 21:00FinalLondon, England

Det mest troliga upplägget när två olika kanaler delar på mästerskapet är att man visar lika många gruppspel-, åttondel och kvartsfinaler samt att man på ett rättvist sätt delar på de sista och avgörande matcherna.

Förutom sina vanliga kanaler kommer man dra nytta utav streamingtjänsten C More som ägs utav TV4-gruppen.