Jordan Larsson är skadad och har lämnat återbud till herrlandslaget i oktober. Då kallas Isac Lidberg in till VM-kvaltruppen.
Sveriges herrlandslag spelar två tunga landskamper i VM-kval Europa den 10 respektive 13 oktober mot Schweiz och Kosovo på hemmaplan. Då kommer Sverige få klara sig utan Jordan Larsson. När landslaget samlades under måndagen var Jordan Larsson den enda spelaren i förra veckans uttagna trupp som saknades.
– Jordan Larsson har undersökts och stannar hemma. Vi har valt att kalla in Isac Lidberg som ersättare, säger förbundskapten Jon Dahl Tomasson på landslagsets presskonferens under måndagen.
Isac Lidberg har gjort åtta mål på åtta matcher för sitt Darmstadt i den tyska andraligan. Han fick debutera under Nations League-spelet mot Azerbajdzjan i november 2024. I övrigt har han inga landskamper på sitt CV.
Sverige möter Schweiz i VM-kval Europa den 10 oktober (20:45) följt av möte med Kosovo den 13 oktober (20:45). Mötet med Schweiz spelas på Strawberry Arena och mötet med Kosovo spelas på Ullevi i Göteborg.
Uppdaterad 6 oktober, 2025
Sportjournalist
hampus@sportnyhet.com
Skriv en kommentar