U21-landslagets Alieu Njie gjorde i torsdags sitt första mål för Fiorentina. Han nickade in 1–1 när laget spelade 2–2 hemma mot Atalanta i Serie A, skriver bland andra italienska Tuttomercatoweb och Firenzeviola.
Atalanta tog ledningen genom Charles De Ketelaere i 41:a minuten. I 53:e minuten kvitterade Njie med en nick efter ett inlägg från höger av spanjoren Jiménez. Joao Mario gav Fiorentina ledningen med 2–1 i 61:a minuten, men Nicola Zalewski kvitterade för Atalanta i 74:e minuten.
Utlånad från Torino
Njie är utlånad till Fiorentina från Torino sedan slutet av augusti. Efter matchen skrev han på Instagram: ”Det är inte det resultat vi ville ha. Vi och ni supportrar förtjänar mer. Första målet i den här vackra tröjan.”
Enligt Gazzetta dello Sport var det tredje matchen i rad som Fiorentinas tränare Paolo Vanoli valde Njie i startelvan. Vanoli var tränare i Torino när Njie gjorde sitt första mål i Serie A, i oktober 2024.
Källor: Tuttomercatoweb, Firenzeviola, Gazzetta dello Sport och Njies Instagram.
Uppdaterad 2 november, 2026
Redaktör & Sportjournalist
anders@sportnyhet.com


Skriv en kommentar