Christofer Augustsson öppnar för att bli ny förbundskapten för Sveriges U21-landslag efter Daniel Bäckström. Men han säger till Fotbollskanalen att han inte har pratat med någon på förbundet och att han behöver bli tillfrågad först.
Daniel Bäckström lämnade under hösten sitt uppdrag som förbundskapten för U21-landslaget, ett arbete han haft sedan hösten 2022. Landslagschefen Kim Källström har meddelat att förbundet inte tänker tvinga fram en efterträdare i förtid.
Pekas ut av Mjällbys sportchef
Fotbollskanalen skriver att Mjällby AIF:s sportchef Hasse Larsson pekar ut Christofer Augustsson som en möjlig kandidat till tränarjobbet. Augustsson har tidigare varit assisterande tränare i Mjällby och var nyligen en del av Bäckströms tränarstab i landslaget.
Augustsson själv beskriver U21-rollen som en av fotbollens finaste – men betonar att inget har inletts ännu.
– Jag tycker att det var jättetrevligt att åka med vid det här tillfället. Det skiljer sig ganska mycket mot klubblagsfotbollen, men samtidigt är förbundet och U21-jobbet bland de finaste jobben man kan få. Det är klart det är något jag är intresserad av, men jag behöver också bli tillfrågad och det är mycket som ska klaffa, säger Augustsson till Fotbollskanalen.
Inga diskussioner med förbundet
Den tidigare Mjällby-tränaren säger att han inte för något samtal med förbundet om rollen och inte heller vet var svartvitt-guldklubbens en gång viktiga man i tränarstaben står i processen.
– Nej, jag har inte pratat med någon på förbundet. Jag vet inte var de står och om jag börjar prata med någon, så är det också full respekt för dem. Jag har inte pratat med någon och jag vet inte om det sker, men om det sker, så har jag respekt för alla inblandade. Jag vill hålla det mellan mig och dem i sådana fall, säger Augustsson till Fotbollskanalen.
För Mjällby AIF har det gått bra i år, även om hösten inte har varit lika lysande som förra säsongen, då klubben vann Allsvenskan och slog poängrekord. I år ligger laget på tolfte plats i tabellen med 23 poäng efter 25 omgångar.
Uppdaterad 27 oktober, 2026
Redaktör & Sportjournalist
anders@sportnyhet.com


Skriv en kommentar