Lägg till oss som önskad källa på Google


Expekt

Como gjorde nio mål borta mot Lens och stiger nu till toppen av tabellens toppskikt.

Viaplay
Galatasaray - Aston Villa
Viaplay

Nio matcher spelades i går kväll i Champions League, och ligafasens fjärde omgång är nu färdigspelad. Kvällens största måluppgörelse kom i Lens där Como stod för en av turneringens största segrar, medan Real Madrid behövde övertid för att ta tre poäng i Aten.

Como gjorde nio mål mot Lens

Como vann borta mot Lens med hela 9–1. Douvikas öppnade målkontot i 7:e minuten på framspelning av Perrone och gjorde sedan ytterligare två mål, i 32:a minuten framspelad av Valle och i 57:e minuten framspelad av Paz.

Como ledde redan med 3–0 vid halvtid efter Paz mål i 40:e minuten. Efter paus fortsatte målskörden oavbrutet: Da Cunha i 47:e, Kempf i 53:e, Liberali i 62:a, Baturina i 69:e och Papaccioli i 90:e minuten. Aguilar reducerade för Lens till 1–7 i 65:e minuten på framspelning av Thauvin, men det blev enda tröstmålet. Segern tog Como upp till fjärde plats i tabellen med 9 poäng.

Real Madrid vann på övertid i Aten

Koita gav AEK Aten ledningen i 12:e minuten på framspelning av Jovic, men Bellingham kvitterade i 32:a minuten efter pass från Cucurella.

Pilo satte AEK Aten i ledningen igen i 75:e minuten, men Mbappé svarade direkt i 78:e minuten på framspelning av Dumfries. Valverde avgjorde till 2–3 i 90:e minuten på framspelning av Diaz, strax innan Koita visades ut för AEK Aten. Real Madrid har nu 12 poäng på fyra matcher och ligger tvåa i tabellen, endast bakom Paris Saint-Germain på målskillnad.

Fenerbahçe kom ifrån Liverpool i slutskedet

Fenerbahçe besegrade Liverpool med 3–2 i Istanbul. Nyoni gav Liverpool ledningen i 25:e minuten, men Greenwood kvitterade bara fyra minuter senare.

Isak satte Liverpool i ledningen igen i 69:e minuten på framspelning av Gakpo, men Fenerbahçe vände matchen i slutskedet. Brown kvitterade i 73:e minuten och Muriqi gjorde avgörandet till 3–2 i 79:e minuten efter assist av Brown. Liverpool fick därmed inget med sig från Istanbul trots två mål.

Manchester City slog RB Leipzig efter Haaland-mål

Manchester City vann med 3–2 borta mot RB Leipzig. Lukeba gjorde självmål i 37:e minuten, vilket gav Manchester City ledningen vid halvtid.

RB Leipzig kvitterade i 49:e minuten genom Baku på framspelning av Gruda, men Fernandez återställde ledningen i 58:e minuten efter pass från Ndiaye. Nusa fixade 2–2 i 61:a minuten på framspelning av Nkunku, innan Haaland avgjorde till 2–3 i 78:e minuten på framspelning av Anderson. Manchester City har 9 poäng och ligger sjua i tabellen.

Porto vann mot Napoli efter utvisning

Porto besegrade Napoli med 4–1. Bednarek gav Porto ledningen i 11:e minuten på framspelning av Veiga, och McTominay kvitterade för Napoli i 43:e minuten.

Veiga satte 2–1 i 71:a minuten på framspelning av Gimenez, och Kiwior utökade till 3–1 i 80:e minuten efter pass från Hwang In-Beom. Marin visades ut för Napoli i 88:e minuten, och i 89:e minuten satte Samu straffen till slutresultatet 4–1. Trots segern har Porto bara 3 poäng och ligger 26:a i tabellen.

Arsenal fortsatte vinna i Prag

Arsenal vann med 2–1 borta mot Slavia Prag. Madueke gav Arsenal ledningen i 9:e minuten på framspelning av Gyokeres, och Gyokeres utökade själv till 0–2 i 38:e minuten efter pass från Merino.

Slavia Prag reducerade först i 90:e minuten genom Nowak på framspelning av Jurasek, men det var för sent att ändra matchens utgång. Arsenal har 10 poäng och ligger trea i tabellen efter fyra omgångar.

Viking vände mot Sabah FC i Stavanger

Viking besegrade Sabah FC med 4–1 hemma i Stavanger. Mbina gav Sabah FC ledningen i 11:e minuten, men Botheim kvitterade i 27:e minuten på framspelning av Haugen.

Tripic satte 2–1 i 69:e minuten, och Falchener utökade i 81:a minuten efter assist av Tripic. McCarthy visades ut för Sabah FC i 78:e minuten, och Botheim satte slutresultatet 4–1 i 90:e minuten på framspelning av Christiansen. Viking har 4 poäng och ligger 22:a i tabellen.

PSV Eindhovens förlust mot Club Brugge

Club Brugge vann med 2–1 borta mot PSV Eindhoven. Tresoldi gav Club Brugge ledningen i 25:e minuten på framspelning av Seys, och Sano kvitterade för PSV Eindhoven i 54:e minuten.

Forbs avgjorde matchen i 65:e minuten på framspelning av Seys. Club Brugge har därmed 9 poäng och ligger nia i tabellen, medan PSV Eindhoven har 4 poäng.

Borussia Dortmund slog Real Betis

Borussia Dortmund vann med 2–1 hemma mot Real Betis. Silva gav laget ledningen i 49:e minuten, men Ruibal kvitterade i 67:e minuten på framspelning av Ezzalzouli.

Karetsas avgjorde till 2–1 i 72:a minuten på framspelning av Silva. Inför 81 365 åskådare i Dortmund tog laget sina andra poäng i omgången och har nu 9 poäng, samma siffra som Real Betis på plats 11.

Tabelläget efter ligaomgång 4

Paris Saint-Germain leder tabellen med 12 poäng och målskillnaden +15 efter fyra matcher. Real Madrid följer med samma poäng och +6, medan Arsenal ligger trea på 10 poäng. Como, Barcelona, Aston Villa, Manchester City, Liverpool, Club Brugge, Sporting CP, Real Betis och Borussia Dortmund har alla 9 poäng, och Bayern München har 8. I botten ligger Slovan Bratislava på 0 poäng och målskillnaden 1–17.

Nästa omgång i ligafasen

Ligaomgång 5 spelas den 24 och 25 november. Bland matcherna finns Arsenal–Borussia Dortmund och Manchester City–Napoli på tisdag, samt Real Madrid–PSV Eindhoven och Como–AEK Aten. På onsdag väntar bland annat Club Brugge–Liverpool och Paris Saint-Germain–Roma.

Alla resultat i Champions League – onsdag 4 november

AEK Aten–Real Madrid 2–3
Fenerbahçe–Liverpool 3–2
Borussia Dortmund–Real Betis 2–1
Lens–Como 1–9
Porto–Napoli 4–1
PSV Eindhoven–Club Brugge 1–2
RB Leipzig–Manchester City 2–3
Slavia Prag–Arsenal 1–2
Viking–Sabah FC 4–1

Champions League – ligaomgång 5

Tisdag 24 november

18:45 Bodø/Glimt–LASK
18:45 Galatasaray–Aston Villa
21:00 Arsenal–Borussia Dortmund
21:00 Como–AEK Aten
21:00 Feyenoord–Porto
21:00 Manchester City–Napoli
21:00 RB Leipzig–Lens
21:00 Real Madrid–PSV Eindhoven
21:00 Slovan Bratislava–Real Betis

Onsdag 25 november

18:45 Sabah–Barcelona
18:45 Slavia Prag–Villarreal
21:00 Atlético Madrid–Viking
21:00 Club Brugge–Liverpool
21:00 Inter–Stuttgart
21:00 Lille–Bayern München
21:00 Paris Saint-Germain–Roma
21:00 Shakhtar Donetsk–Fenerbahçe
21:00 Sporting CP–Manchester United

Uppdaterad 5 november, 2026

Lägg till som önskad källa på GoogleVill du se EM-fotboll.se oftare när du söker på fotboll? Lägg till oss som önskad källa på Google.