Sveriges F19-landslag spela EM i sommar. Mästerskapet spelas i Polen den 15-27 juni dit förbundskapten Annelie Norén nu presenterat den svenska truppen med spelare födda 2006 eller senare.

I juni spelas U19-EM för damer i Polen. Sverige är kvalificerade till mästerskapet och spelar i Grupp A mot Frankrike, Italien och Polen. Kullen, med spelare födda 2006 eller senare, har nu fått sitt nya EM-lag presenterat av förbundskapten Annelie Norén. I truppen finns tolv spelare som var med under kullens F17-EM 2023 samt ytterligare tre spelare som spelade F17-EM på hemmaplan i fjol.

– De som varit i ett slutspel tidigare vet hur häftigt det är! Det är en helt fantastisk upplevelse och det snäppas upp med åldern. På F19-EM är det stora spelare i stora klubbar. Att dessutom gå till mästerskap med samma gäng igen säger en del om hur fantastiska de här tjejerna är. Jag är otroligt glad och stolt att få uppleva det igen, säger förbundskapten Annelie Norén till SvFF:s hemsida.

Noterbart är att Felicia Schröder och Smilla Holmberg, båda uttagningsbara till F19-EM, är på landslagsläger med A-landslaget i juni och därmed också aktuella för damernas fotbolls-EM 2025 i Schweiz.

Spelschema

Matcherna sänds på uefa.tv.

15 juni:
Frankrike – Sverige, 19:00

18 juni:
Sverige – Italien, 19:00

21 juni:
Sverige – Polen, 16:00

Sveriges trupp till F19-EM 2025

Målvakter:
Saga Andersson, FC Rosengård
Julia Cavander, Malmö FF

Backar:
Vera Andersson, KIF Örebro
Olivia Crona, KIF Örebro
Stina Dahlman, KIF Örebro
Thindra Mattsson, IK Uppsala
Mikaela Stojanovska, FC Rosengård
Annika Svensson, Djurgårdens IF

Mittfältare/forwards:
Tilde Björklund, FC Rosengård
Ida Björnberg, KIF Örebro
Emma Broddheimer, Kristianstads DFF
Saga Fredgren, Alingsås IF
Lykke Ihrfelt, Hammarby IF
Novalie Jensen, BK Häcken
Alexandra Larsson, BK Häcken
Ella Lundin, Linköping FC
Olivia Ländin Sjöblom, Djurgårdens IF
Thelma Persson Welin, Trelleborgs FF
Hannah Sjödahl, Vittsjö GIK
Nathalie Staaf, BK Häcken