U23-landslaget på damsidan ska träningsspela mot Nederländerna den 19 september. Till dess har den nya förbundskaptenen Martin Möller presenterat sin trupp.

Det svenska U23-landslaget blev av med sin förbundskapten Reneé Slegers till FC Rosengård under säsongen, efter att Jonas Eidevall tog över Arsenal.

Sedan dess har Martin Möller, dåvarande assisterande förbundskapten till Slegers, tagit över skutan och kommer att göra så under resten av detta år. Nu kommer U23-landslaget att samlas och spela mot Nederländerna för att spela en av flera landskamper mot bra motstånd under hösten. Man kommer även att ställas mot Norge, Italien och Belgien under hösten.

Nu har åtminstone Martin Möller släppt sin första trupp som tillförordnande förbundskapten till mötet med Nederländerna den 19 september.

U23-landslagets trupp:

Målvakter:

Emma Lind, Jitex
Angel Mukasa, FC Rosengård

Utespelare:

Josefin Harryson, Kristianstad
Ebba Hed, Vittsjö
Selina Henriksson, Piteå
Hanna Lundkvist, Hammarby
Amanda Nildén, Juventus
Matilda Plan, Eskilstuna United
Josefine Rybrink, Kristianstad
Cornelia Kapocs, Linköping
Cassandra Korhonen, Åland United
Loreta Kullashi, FC Rosengård
Emilia Larsson, Hammarby
Nellie Lilja, Djurgården
Sarah Mellouk, Umeå IK
Paulina Nyström, Eskilstuna United
Beata Olsson, Florida State University
Felicia Saving, Eskilstuna United

Uppdaterad 8 september, 2021