Expekt

Malmö FF har inlett förhandlingar med Anders Christiansen om en kontraktsförlängning, och mittfältaren själv bekräftar att båda parter vill fortsätta samarbeta. Han avfärdar samtidigt tanken på att avsluta karriären.

Sportchefen Philip Berglund bekräftade i veckan för Sydsvenskan att klubben inlett samtal med 36-åringen om förlängning av kontraktet. Christiansen själv bekräftade uppgifterna efter Malmö FF:s 0–0-match mot Elfsborg i Borås, där han spelade en halvlek.

– Konstigt nog, även om jag varit mycket skadad, tycker jag det är svinkul, säger mittfältaren efter 0–0 mot Elfsborg.

– Ja, det stämmer. Det var en bra dialog. Bägge parterna vill fortsätta samarbeta, så får vi se hur det blir med det, säger han.

Avfärdar tränarlivet

Christiansen har nyligen återkommit efter skada. Med åldern och skadehistoriken i minnet frågades han om en framtida tränarkarriär, men han ser det som något för framtiden.

– Det gör jag när jag inte tycker jag kan göra en skillnad i ett fotbollslag och när jag inte tycker det är roligt att åka till träning. När jag tycker det är tråkigt att resa till Borås en torsdagskväll, spela en kall match en fredagskväll, och sen köra hem och komma hem klockan två på natten. När jag tycker det är skittråkigt slutar jag, säger han.

Så länge spelar han njuter av tillvaron i Malmö, där han numera bott i tio år. Familjen är född i staden och danskens band till Malmö är starkt, säger han till Aftonbladet.

– Nu har jag stannat i tio år och inte blivit trött på det. Familjen är född i Malmö och är ju nästan mer svensk än dansk, så där har vi väl kanske ett problem, haha. Det är ingen hemlighet att jag har stor kärlek, empati och tillhörighet till Malmö. Oavsett vad som händer är det svårt att plocka bort, säger han till Aftonbladet.

Uppdaterad 24 oktober, 2026