Foto: Bildbyrån
Med 100 dagar kvar till att mästerskapet ska starta så bekräftar idag UEFA att EM inte kommer att flyttas till Storbritannien. På grund av den pågående pandemin i världen har det spekulerats i om att UEFA skulle vilja flytta EM till enbart en nation och där Storbritannien ska ha rapporterats vara nationen som låg bäst till hands. Detta är inte något som UEFA planerar bekräftar man idag och planen är fortfarande att EM i sommar ska genomföras som planerat i tolv olika europeiska länder.
Storbritanniens premiärminister Boris Johnson har tidigare varit för att nationen skulle kunna anordna fler än de sju tänka matcherna som är förlagda i landet under EM, men även att se över möjligheten att placera hela mästerskapet i Storbritannien. Men så blir det alltså inte då UEFA nu bekräftar att ursprungsplanen med att anordna EM i tolv olika länder är den planen som man fortsatt jobbar efter.
– Uefa är bestämda kring att anordna mästerskapet i tolv europeiska städer, helt enligt spelschemat som sattes förra sommaren. Det finns inga andra spår, säger en talesperson för Uefa enligt The Times.
Artikeln är skriven av:
Miguel Elmstedt Veiga – Sportskribent
miguel@sportnyhet.com
Uppdaterad 6 oktober, 2021
Sommarens mästerskap och OS kommer gå till historien endast pga .spelare och hela Europa blev smittade av det nu farligare, dödligare covid viruset som snabbt spreds sig i Europa och även i Asien. Fotbolls EM och VM är det bästa jag vet och jag va på EM 2001 , även då Sverige gjorde en dålig insats så är det minnen jag aldrig kommer glömma.
Har funderingar kring hur vi supportrar ska göra då EM nu ska utföras i 12 olika Europeiska städer då smittspridningen endast ökar och gränser stängs? Fotbolls EM är inget utan alla supportrar enligt mig, förra årets allsvenska som spelades utan publik/supportrar va helt ointressant och orättvis med tanke på smittade spelare, matcher som ständigt flyttades och vetskapen att många spelare inte kunde fokusera 100% då Covid och dödligheten hängde som ett mörkt moln dagligen.
Kommer de främsta spelarna nu spela i årets EM och kommer alla va vaccinerade av Pfizer eller Modernas då Astra Zenecas vaccin inte biter på bl.a. den syd afrikanska mutationen som nu sprider sig över Sverige och Europa?
Spelarna får självklart göra sina egna riskanalyser men har svårt att se att alla spelare tycker att det är värt att riskera livet för sina länder och främst då de som redan har ekonomin och stjärnstatusen.
Vill inget annat än att vi blir av med Viruset men är det endast jag som reflekterat hur det ska gå till mm
Tack för Era reportage o rapporteringar kring fotboll
Mvh/ Johan /fotbollsälskare sen 6 års ålder
Forza DIF