Gabriel Gudmundsson provade en syrekammare under herrlandslagets samling och har på Instagram publicerat en bild på sig i syrgasmask. Samlingen, som avslutades med svensk 1–0-seger mot Rumänien, präglades av sjukdom och skador – och Gudmundsson kände sig själv krasslig efteråt. ”Fråga mig inte så mycket om det”, säger han till Expressen.
Fem spelare fick under vistelsen lämna truppen på grund av sjukdomssymtom, enligt Expressen. Alexander Isak, Emil Holm och Carl Starfelt tvingades också avbryta i förtid efter skador.
– Om man inte har blivit sjuk på den här samlingen har man sjukt bra immunförsvar, säger han.
Eftersom han missade säsongsstarten med en skada vet Gudmundsson hur viktigt det är att värna om kroppen.
– Jag passar på att göra allt jag kan för att återhämta mig så mycket jag kan de här korta dagarna med mycket matcher, säger han.
Nöjer sig med grunderna
Gudmundsson är noga med att han håller sig till grunderna, även om det finns kollegor som går längre i återhämtningsfrågor. Anthony Elanga har till exempel berättat att han lät flyga in ett helt team som hjälpte honom under VM.
– Sova och äta rätt. Det nöjer jag mig med. Och sen så klart lite andra grejer. Men jag är verkligen ingen vetenskapskille som håller på med massa grejer, säger han.
En sak har han ändå plockat in: kompressionsstövlar, så kallade återhämtningsstövlar, som används för att snabba på återhämtningen.
– Det har jag hemma. Det är bara gött, för man sitter ju ändå i soffan. Då är det gött att ha på sig såna, säger han.
Låg i syrekammare
Under samlingen valde han ändå att testa något utöver det vanliga och nyttjade utrustningen som stod till truppens förfogande. På Instagram delade han en bild på sig själv med syrgasmask – enligt honom själv togs den när han låg i en syrekammare.
– Det ska öka blodflödet i kroppen. Fråga mig inte så mycket om det, för jag har inte så bra koll. Jag testar det bara, säger han.
– Det är massa grejer man kan göra för att återhämta sig i dag. Det är klart att man testar lite i och med att det är så mycket matcher. Man försöker prioritera återhämtning så mycket som man kan, säger han.
Gudmundsson inledde på planen i Leeds första match efter landslagsuppehållet. Det blev förlust, 1–2, mot Arsenal.
Uppdaterad 13 oktober, 2026
Redaktör & Sportjournalist
anders@sportnyhet.com


Skriv en kommentar