Till landskamperna mot Ungern och Algeriet har Jon Dahl Tomasson fått ett återbud. Newcastle-stjärnan Alexander Isak tackar nej på grund av en skadekänning.

I nästa vecka spelar Sverige dubbla landskamper mot tufft motstånd när man möter Ungern (6 juni) och Algeriet (10 juni) varav den senare matchen spelas i Solna. En Solna-kille som inte kunnat tacka ja till landslagsspel i juni är stjärnan Alexander Isak. Newcastle-forwarden, som slutade tvåa i Premier Leagues skytteliga för säsongen 2024/25, lämnar ett återbud till samlingen.

Svenska Fotbollförbundet skriver på sin hemsida att Isak har en lättare skadekänning. Då väljer förbundskapten Jon Dahl Tomasson att kalla in två ersättare i form av Jordan Larsson och Gustaf Nilsson.

Jordan Larsson, som nyligen säkrade den danska dubbeln med FC Köpenhamn, har varit formstark på slutet. Larsson har inte spelat en landskamp sedan september 2021 då han var en del av den svenska VM-kvaltruppen som både besegrade Spanien men också, på ett ödesdigert sätt, förlorade borta mot Grekland.

Gustaf Nilsson har fått någorlunda skralt med speltid för sitt Club Brügge men har tidigare tackat för förtroendet hos ”JDT” med fina insatser i landslagströjan.

Uppdaterad 30 maj, 2025