Landslagsspelaren Lina Hurtig lämnar italienska Juventus för spel i Women’s Super League och Arsenal. Där blir hon bland annat lagkamrat med Stina Blackstenius.

Arsenal fortsätter värva svenskt. Storklubben plockade in Jonas Eidevall som tränare inför förra säsongen och under säsongen värvades anfallsstjärnan Stina Blackstenius in. Nu plockar London-klubben in ännu en svensk anfallare.

Lina Hurtig är klar för spel i Arsenal. Anfallaren lämnar den italienska storklubben Juventus för en av Englands bästa klubbar. Hurtig har nästan gjort 60 landskamper för Sverige sedan 2014 och går in med ett starkt namn i Arsenals trupp.

– Lina är en utmärkt forward som kommer ta med sig styrka och dynamisk kraft in i vårt spel. Hon har varit skinande i Champions League och i internationella turneringar och vi är mycket glada för att hon spelar för Arsenal framöver, säger den svenske tränaren Jonas Eidevall till klubbens hemsida.

Huvudpersonen själv är glad och stolt över att komma till världens hetaste damliga, och till ett topplag.

– Det känns så bra. Jag är glad över att få vara här. Jag har alltid velat spela i England och har alltid varit intresserad av den engelska fotbollen så det är väldigt spännande att vara här. Arsenal är en bra klubb med bra spelare och mycket kvalitet så jag kommer få det bra här, säger Hurtig till klubbens hemsida.

Uppdaterad 18 augusti, 2022