Den tidigare landslagsmittfältaren Albin Ekdal går in i tv-mediet för att bli en del av TV4 Plays Champions League-sändningar. Där ersätter han sin tidigare landslagskollega Kim Källström.

Kim Källström ut och Albin Ekdal in. Är vi tillbaka till perioden efter EM 2016 där Källström slutade i landslaget och Ekdal tog över som mittfältsankare? Icke. Åtta år senare ersätter Albin Ekdal nyss nämnde Källström i TV4 Play-studion för att bli Champions League-expert.

Albin Ekdal, som nyss lämnade 70 landskamper bakom sig i landslagströjan, har vänt hem till Djurgårdens IF och är stationerad i Stockholm efter 15 år i Italien och Tyskland. Och nu har han skaffat sig ännu ett jobb, där han på tisdagar och onsdagar kommer att agera expert i Champions League-studion tillsammans med sina nya kollegor.

– Spännande att jobba med världens bästa fotboll på TV4 under våren. Jag tycker tv-mediet är kraftfullt och intressant – och hoppas kunna bidra med min erfarenhet från så väl klubblag som landslag, säger Ekdal till Fotbollskanalen/TV4.

Ekdals första sändning blir på onsdagen den 21 februari där han tillsammans med Gusten Dahlin, Olof Lundh och tidigare landslagskamraten Mikael Lustig intar CL-studion i TV4-huset. Han kommer sedan finnas med som expert under vårens Champions League-slutspel. Kim Källström lämnade jobbet som expert efter att han tillträdde som fotbollschef hos Svenska Fotbollförbundet i december.

Uppdaterad 20 februari, 2024