Expekt

Innan de europeiska klubblagens inhemska ligor drar igång inleds kvalificeringen till Europa League, där den andra kvalrundan nu har lottats. det står i och med detta klart vilket motstånd som kan komma att vänta för Elfsborg om de lyckas ta sig hit.

I kvalomgången kommer sammanlagt 18 lag att delta, där 6 utav dem kvalificerat sig från den första kvalomgången som lottades under tisdagen. Utöver dessa ansluter 12 lag som här inleder sin europeiska ligasäsong, då från nationerna som återfinns på plats 6-21 på UEFA:s ligaranking. Lagen delas här in i par som möter varandra i dubbla matcher där den sammanlagda insamlingen av mål avgör vilket lag som tar sig ett steg närmare spel i Europa League 2024/2025. Matcherna i den andra kvalrundan kommer att spelas på datumen 25 juli, med returer den 1 augusti.

IF Elfsborg, som inleder den första kvalrundan mot cypriotiska Pafos FC, kommer vid en seger i det första dubbelmötet att ställas mot antingen Moldaviens FC Sheriff Tiraspol eller PFC Zire från Azerbajdzjan, som båda två också deltar i den första kvalrundan.

Lagen som kliver in i andra kvalrundan:

  • AFC Ajax (Nederländerna)
  • FK Vojvodina (Serbien)
  • Trabzonspor A.Ş. (Turkiet)
  • SK Rapid Wien (Österrike)
  • Kilmarnock FC (Skottland)
  • Cercle Brugge KSV (Belgien)
  • Molde FK (Norge)
  • Silkeborg IF (Danmark)
  • HNK Rijeka (Kroatien)
  • SC Braga (Portugal)
  • Maccabi Petah Tikva FC (Israel)
  • Panathinaikos FC (Grekland)

Playoff-paren i andra kvalrundan till Europa League 2024/2025

  • AFC Ajax (Nederländerna) – FK Vojvodina (Serbien)
  • Vinnaren mellan MFK Ružomberok (Slovakien) och FC Tobol (Kazakstan) – Trabzonspor A.Ş. (Turkiet)
  • Vinnaren mellan KF Llapi 1932 (Kosovo) och Wisła Kraków (Polen) – SK Rapid Wien (Österrike)
  • Kilmarnock FC (Skottland) – Cercle Brugge KSV (Belgien)
  • Molde FK (Norge) – Silkeborg IF (Danmark)
  • Vinnaren mellan Paksi FC (Ungern) och FC Corvinul Hunedoara (Rumänien) – HNK Rijeka (Kroatien)
  • SC Braga (Portugal) – Maccabi Petah Tikva FC (Israel)
  • Panathinaikos FC (Grekland) – Vinnaren mellan PFC Botev Plovdiv (Bulgarien) och NK Maribor (Slovenien)
  • Vinnaren mellan FC Sheriff Tiraspol (Moldavien) och PFC Zire (Azerbajdzjan) – Vinnaren mellan IF Elfsborg (Sverige) och Pafos FC (Cypern)