Sverige är på väg ut ur VM-kvalet med huvudet före. Efter fyra matcher har man en poäng i kvalgruppen och ser ut att missa andraplatsen i gruppen. Detta efter förlust (0-1) hemma mot Kosovo i Göteborg.

 

 

Måndagens match mot Kosovo var viktig för svensk fotboll då tre poäng hade inneburit en typ av pole position för att nå andraplatsen i kvalgrupp B i Europas VM-kval mot Fotbolls-VM 2026. Herrlandslaget, under ledning av Jon Dahl Tomasson, visade dock inte upp någon fin fotboll på Ullevi. Kosovo tog ledningen efter 30 minuter och försvarade därefter exemplariskt mot ett Sverige som i sin tur försökte hitta vägar till att skapa målchanser.

Sverige hade en eller kanske två helt okej målchanser i andra halvlek men det räckte inte. Kosovo vann med 0-1 och är nu uppe på sju poäng i VM-kvalet med två omgångar kvar att spela. Där bakom jagar Slovenien (3 poäng) och Sverige (1 poäng) där Blågult har sämst chanser att nå andraplatsen. Sverige måste vinna sina två matcher i november samtidigt som andra resultat går vägen parallellt som man behöver äta in en målskillnad (fyra mål bakom) på Kosovo.

Jon Dahl Tomasson är rejält pressad som förbundskapten men var själv tydlig om att han inte kommer att avgå. Fotbollschef Kim Källström kommenterade förbundets syn på det hela under sena natten:

– Vi har fullt förtroende för vår förbundskapten tills vi inte har det, säger Källström enligt SVT under natten till tisdag.

Aktuell tabell i VM-kvalet

Fyra spelade omgångar.

  1. Schweiz, 10 poäng (+9)
  2. Kosovo, 7p (-1)
  3. Slovenien, 3p (-3) – som bäst tvåa
  4. Sverige, 1p (-5) – som bäst tvåa

Sverige – Kosovo, 0-1 (0-1)

’32 0-1 Fisnik Asllani

Så startade Sverige mot Kosovo

Viktor Johansson

Gustaf Lagerbielke, Isak Hien, Victor Nilsson Lindelöf

Alexander Bernhardsson (ut ’46), Yasin Ayari (ut ’46), Daniel Svensson, Lucas Bergvall (ut ’46), Gabriel Gudmundsson (ut ’83)

Viktor Gyökeres, Alexander Isak

Inhoppare:
Anthony Elanga (’46), Anton Saletros (’46), Roony Bardghji (’46), Ken Sema (’83)

Så startade Kosovo

Arijanet Muric

Ilir Krasniqi, Kreshnik Hajrizi, Albian Hajdari, Dion Gallapeni

Mergim Vojvoda, Veldin Hodza (ut ’71), Leon Avdullahu, Florent Muslija (ut ’65)

Fisnik Asllani (ut ’71), Vedat Muriqi (ut ’90)

Inhoppare:
Muharrem Jashari (’65), Edon Zhegrova (’71), Lindon Emerllahu (’71), Albion Rrahmani (’90)

Uppdaterad 14 oktober, 2025