Damlandslaget fortsätter att leverera i damernas Nations League. I fredagens hemmamöte med Italien blev Fridolina Rolfö matchhjälte på tilläggstid med sitt 3-2-mål på straff.
Sverige toppar fortsatt sin grupp i Nations Leagues A-division. Under fredagen ställdes Sverige mot Italien på Strawberry Arena där Peter Gerhardssons landslag bjöd på ett målkalas för de 14 521 åskådarna på läktaren. Det började dock inte speciellt bra för Sverige. Redan efter 20 sekunder fick Jennifer Falk kapitulera i målet när Italien öppnade matchen med ett överraskande 0-1-mål.
Sverige fick därmed jaga en kvittering redan från start men den första halvleken innehöll inte några svenska mål. Det dröjde till den elfte minuten i andra halvlek innan lagkapten Kosovare Asllani kunde raka in 1-1 efter ett fint växelspel från Blågult. Bara ett par minuter senare fick Sverige chansen till att fullborda sin vändning när Sverige fick med sig straff. Filippa Angeldahl stegade fram från elva meter. Mittfältaren brukar vara säkerheten själv från straffpunkten men denna gång räddades straffen av den italienska målvakten.
Angeldahl skulle dock få sin revansch. I den 75:e minuten fick hon med sig en frispark utanför straffområdet, en frispark hon själv tog hand om. Real Madrid-spelaren fick då på en drömträff för att skicka upp Sverige till en 2-1-ledning i matchen. Med en slagen yttersida seglade bollen in i krysset och det var helt otagbart för Italiens målvakt.
Den svenska ledningen höll sig i ungefär tio minuter innan Italien, som imponerade offensivt, hittade in med 2-2. Efter ett fint inlägg från höger kunde Michela Cambiaghi vinna sin duell i straffområdet för att nicka in kvitteringen med fem minuter kvar av ordinarie matchtid.
Sverige jagade sedan ett nytt ledningsmål och man fick hjälp av den rumänska domaren med fem tilläggsminuter på Strawberry Arena. Det utnyttjade Blågult. Efter ett par hörnor från höger kom till slut utdelningen. Efter en tilltrasslad situation i straffområdet tog bollen på en italiensk hand och domaren pekade på straffpunkten. I den 94:e minuten kunde därmed Fridolina Rolfö stega upp för Sveriges andra straffspark för kvällen, en straffspark som satt i målvaktens motsatta hörn.
Rolfö blev stor matchhjälte och Sverige kunde fira in sin sjunde poäng i Nations League-gruppen efter tre omgångar. Sverige är ensamma på sju poäng i gruppen följda av Danmark på sex poäng, Italien på tre samt Wales på en. Härnäst, den 8 april, väntar möte med Wales på Gamla Ullevi med avspark 19:00.
Sverige – Italien, 3-2 (0-1)
’1 0-1 Emma Severini
’56 1-1 Kosovare Asllani
’75 2-1 Filippa Angeldahl
’85 2-2 Michela Cambiaghi
’90+4 3-2 Fridolina Rolfö (str)
Så startade Sverige
Jennifer Falk
Hanna Lundkvist, Nathalie Björn, Magdalena Eriksson, Jonna Andersson
Filippa Angeldahl, Kosovare Asllani (ut ’73), Julia Zigiotti Olme (ut ’73)
Johanna Rytting Kaneryd (ut ’82), Stina Blackstenius (ut ’73), Fridolina Rolfö
Inhoppare:
Ellen Wangerheim (’73), Rebecka Blomqvist (’73), Hanna Bennison (’73), Sofia Jakobsson (’82).
Tabellen
Efter tre omgångar.
- Sverige, 7p
- Danmark, 6p
- Italien, 3p
- Wales, 1p
Uppdaterad 5 april, 2025
Sportjournalist
hampus@sportnyhet.com
Skriv en kommentar