Svenske landslagsmittfältaren Hanna Bennison är klar för en av världens största klubbar. Till kommande säsong spelar Bennison i spanska jätteklubben Real Madrid.

Svenskan Hanna Bennison gör en häftig flytt i fotbollseuropa. I förberedelserna inför damlandslagets EM-premiär mot Danmark på fredag har Bennison genomfört en flytt. Den spanska jätteklubben Real Madrid har nämligen presenterats på klubbens hemsida där hon flyttar från Juventus. Under tiden i Italien blev det ett cupguld och en ligatitel.

Nu väntar en flytt till världens mest framgångsrika klubb på herrsidan, Real Madrid, där hon blir lagkamrat med svenske mittfältskollegan Filippa Angeldahl. Duon kommer att spela kval till Women’s Champions League till hösten och kommer jaga den eviga ettan Barcelona hemma i spanska ligan Liga F. Real Madrid slutade tvåa bakom Barcelona i ligan under föregående säsong.

Hanna Bennison är en del av Sveriges EM-trupp 2025 och har GIF Nike som moderklubb.