Expekt

När gruppspelet i fotbolls EM 2024 ska avrundas följer du som svensk supporter allting här hos oss på EM-fotboll.se, samt hos de svenska tv-husen SVT och TV4. Vi summerar vem som sänder respektive match, samt alla kanaler och tider som du behöver hålla reda på. 

Medans TV4 håller fokus på grupperna B, D och F, får Sveriges Television summera matcherna i grupp A, C och E. Detta blir också första gången under turneringen som matcher spelas parallellt, vilket innebär att vi för TV4s räkning får se möten som endast går att streama hos TV4 Play. På samma sätt förlägger SVT ett antal matcher, däribland Danmark-Serbien som EM-fotboll bevakar på plats, i SVT 24.

Alla sändningstider under tredje gruppspelsomgången i EM 2024:

Söndag 23 juni

21:00 Schweiz-Tyskland
Studiosändning från 20:00 med André Pops
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
Kanal: SVT1
Streaming: SVT Play

21:00 Skottland-Ungern
Sändning från 20:50, ingen studio
Kommentatorer: Ola Bränholm och Hanna Marklund
Kanal: SVT24
Streaming: SVT Play

Måndag 24 juni

21:00 Kroatien-Italien
Studiosändning från 20:00 med Frida Nordstrand, Albin Ekdal och Siavoush Fallahi
Kommentatorer: Lasse Granqvist och Jens Fjellström
Kanal: TV4
Streaming: TV4 Play

21:00 Albanien-Spanien
Sändning från 20:50, ingen studio
Kommentatorer: Lena Sundqvist och Henok Goitom
Kanal: TV4 Sportkanalen
Streaming: TV4 Play

Tisdag 25 juni

18:00 Frankrike-Polen
Studiosändning från 20:00 med Pär Lernström, Vicki Blommé och Mikael Lustig
Kommentatorer: Lasse Granqvist och Jens Fjellström
Kanal: TV4
Streaming: TV4 Play

18:00 Nederländerna-Österrike
Sändning från 17:50, ingen studio
Kommentatorer: Adam Pinthorp och Olof Mellberg
Kanal: TV4 Sportkanalen
Streaming: TV4 Play

21:00 England-Slovenien
Studiosändning från 20:00 med André Pops
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
Kanal: SVT2, fortsätter i SVT1 från 20:55
Streaming: SVT Play

21:00 Danmark-Serbien
Sändning från 20:50, ingen studio
Kommentatorer: Ola Bränholm och Hanna Marklund
Kanal: SVT24
Streaming: SVT Play

Onsdag 26 juni

18:00 Slovakien-Rumänien
Sändning från 20:50, ingen studio
Kommentatorer: Ola Bränholm och Hanna Marklund
Kanal: Sänds ej i linjär TV
Streaming: SVT Play

18:00 Ukraina-Belgien
Studiosändning från 17:30 med André Pops
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
Kanal: SVT1, i SVT2 mellan 18:00-19:00, i Kunskapskanalen från 19:00
Streaming: SVT Play

21:00 Tjeckien-Turkiet
Studiosändning från 20:00 med Frida Nordstrand, Mikael Lustig och Siavoush Fallahi
Kommentatorer: Adam Pinthorp och Olof Mellberg
Kanal: TV4
Streaming: TV4 Play

21:00 Georgien-Portugal
Sändning från 20:50, ingen studio
Kommentatorer: Lena Sundqvist och Erik Edman
Kanal: TV4 Sportkanalen
Streaming: TV4 Play