Uppdaterad 15 september, 2021
Final i UEFA Nations League. En match som, baserat på semifinalerna, mycket väl kan komma att bli Show: Christiano Ronaldo. Portugisen hängde tre kassar och slog på egen hand ut Schweiz ur turneringen. Och visst finns det kräm kvar till en till?
888Sport erbjuder 2,32 på att Christiano Ronaldo, en av världens bästa fotbollsspelare och målskyttar som gjorde hattrick i semifinalen, gör minst ett mål i finalen. Djupare än så behöver vi kanske egentligen inte gå i vår analys.
1-0 bombades in på frispark från cirka 35 meter. Den sträckta vristen ställde Yann Sommer i Schweiz-målet fullständigt.
2-1 var lika distinkt, men från nära håll. En passning snett-inåt-bakåt som Ronaldo vinklade in vid första hörnet.
3-1 kom slutligen på kontring, där Ronaldo först snurrade upp backen och sen böjde in bollen i bortre burgaveln.
Han bevisar med andra ord återigen hur allround han är i sitt målskytte, och att det egentligen inte finns något sätt som han inte kan göra mål på. Hollands backar kommer få det tufft att stoppa en stekhet Ronaldo som med all säkerhet är ute efter mer.
Speltips: Christiano Ronaldo gör mål
Jag väljer att spela på att Christiano Ronaldo gör minst ett mål för att:
Ronaldo är en av världens bästa målskyttar som älskar denna typ av matcher
Senast mot Schweiz visade han återigen hur allround och svårstoppad han är
Portugal har gjort ett starkt Nations League och är favoriter inför kvällens match
Alla speltips på em-fotboll.se är avsedda för dig som är 18+. Spelar du för mycket? Kontakta Stödlinjen.
Om artikelförfattaren:
Alexander Carlsson – Sportskribent
alexander@em-fotboll.se
Skriv en kommentar