Expekt

Under onsdagen inleds den andra omgången med matcher i gruppspelet i fotbolls EM 2024. Tolv intressanta möten står för dörren, där sändningarna delas av Sveriges Television och TV4.

TV4 får äran att sända hela den första och sista matchdagen på egen hand, samtidigt som Sveriges Television visar samtliga matcher under midsommarafton. Torsdagen blir i sin tur en dag där bägge tv-husen visar EM-fotboll i sina kanaler.

Alla sändningstider under andra gruppspelsomgången i EM 2024:

Onsdag 19 juni

15:00 Kroatien-Albanien
Studiosändning från 14:00 med Pär Lernström, Vicki Blommé, Mikael Lustig och Siavoush Fallahi
Kommentatorer: Adam Pinthorp och Olof Mellberg
Kanal: TV4
Streaming: TV4 Play

18:00 Tyskland-Ungern
Studiosändning från 17:00 med Pär Lernström, Vicki Blommé, Mikael Lustig och Siavoush Fallahi
Kommentatorer: Lasse Granqvist och Jens Fjellström
Kanal: TV4
Streaming: TV4 Play

21:00 Skottland-Schweiz
Studiosändning från 20:00 med Pär Lernström, Vicki Blommé, Mikael Lustig och Siavoush Fallahi
Kommentatorer: Lena Sundqvist och Henok Goitom
Kanal: TV4
Streaming: TV4 Play

Torsdag 20 juni

15:00 Slovenien-Serbien
Studiosändning från 14:00 med Pär Lernström, Vicki Blommé, Mikael Lustig och Siavoush Fallahi
Kommentatorer: Adam Pinthorp och Olof Mellberg
Kanal: TV4
Streaming: TV4 Play

18:00 Danmark-England
Studiosändning från 17:00 med Pär Lernström, Vicki Blommé, Mikael Lustig och Siavoush Fallahi
Kommentatorer: Lasse Granqvist och Jens Fjellström
Kanal: TV4
Streaming: TV4 Play

21:00 Spanien-Italien
Studiosändning från 20:00 med André Pops
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
Kanal: SVT1
Streaming: SVT Play

Fredag 21 juni

15:00 Slovakien-Ukraina
Studiosändning från 14:30 med André Pops
Kommentatorer: Ola Bränholm och Hanna Marklund
Kanal: SVT1
Streaming: SVT Play

18:00 Polen-Österrike
Studiosändning från 17:30 med André Pops
Kommentatorer: Ola Bränholm och Hanna Marklund
Kanal: SVT2
Streaming: SVT Play

21:00 Nederländerna-Frankrike
Studiosändning från 20:00 med André Pops
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
Kanal: SVT2, fortsätter i SVT1 från 21:00
Streaming: SVT Play

Lördag 22 juni

15:00 Georgien-Tjeckien
Studiosändning från 14:00 med Frida Nordstrand, Vicki Blommé, Mikael Lustig och Siavoush Fallahi.
Kommentatorer: Lena Sundqvist och Erik Edman
Kanal: TV4
Streaming: TV4 Play

18:00 Turkiet-Portugal
Studiosändning från 17:00 med Frida Nordstrand, Vicki Blommé, Mikael Lustig och Siavoush Fallahi.
Kommentatorer: Lasse Granqvist och Jens Fjellström
Kanal: TV4
Streaming: TV4 Play

21:00 Belgien-Rumänien
Studiosändning från 20:00 med Frida Nordstrand, Vicki Blommé, Mikael Lustig och Siavoush Fallahi.
Kommentatorer: Adam Pinthorp och Olof Mellberg
Kanal: TV4
Streaming: TV4 Play