Inför dagens kvalmatch mellan Sverige och Irland stod det mycket på spel. En seger för Sverige skulle avsevärt förbättra lagets chanser till en direktplats till EM, trots att tuffa möten med Frankrike och England väntar.
Irland väljer att starta defensivt, vilket signalerar respekt för det svenska lagets offensiva styrka. Trots detta tog Sverige initiativet och visade upp en pigg start, med Fridolina Rolfö som tryckte på tidigt i matchen. Sverige försökte flera gånger med bollar bakom Irlands backlinje, dock utan att skapa några större farligheter. Efter en kvarts spel fick Rolfö ett bra läge, men hennes nick gick över målet. Irlands defensiva uppställning gav ett varierande tempo, men blågult fortsätter att pressa på.
En kort avbrott i spelet uppstod när Julia Zigiotti Olme kolliderade med en irländsk spelare, men spelet återupptogs snabbt och en irländsk omställning skapade en viss oro, där Carusa testade det svenska försvaret med ett farligt läge.
Sveriges mittfält, där Filippa Angeldal spelar en avgörande roll, styr tempot och ser till att hålla pressen uppe. Angeldals insatser är centrala för att skapa chanser och hon är en nyckelspelare i att driva spelet framåt. Asllani och Janogy kombinerar fint, och Kaneryd visar upp sin snabbhet på kanten, vilket resulterar i flera hörnor för Sverige. En av dessa hörnor skapar en farlig situation framför mål, men Brosnan i Irlands mål står emot bra. Sverige fortsätter att trycka på och skapa chanser, med Janogy som får ett skott blockerat av det irländska försvaret.
Efter 40 minuters spel gör Irland ett byte, Quinn går ut och Anna Patten kommer in. Troligen är det någon skada som ligger bakom det tidiga bytet. Sverige fortsätter sin dominans och skapar ytterligare farliga lägen, men lyckas inte få bollen i nät. Halvleken avslutas mållös, men det är tydligt att Sverige har kontroll över spelet. Med flest chanser och mest bollinnehav har Sverige visat sin styrka.
Andra halvlek
Irland inleder andra halvlek med att sätta långt och försöker trycka tillbaka det svenska laget. Sverige svarar snabbt och får en frispark som leder till ett farligt läge. Janogy nickar mot mål men Brosnan räddar innan domaren blåser för en tveksam offside. Sverige fortsätter att pressa på och Lundkvist avlossar ett skott utifrån. I en märklig sekvens rensar Irlands Aoife Mannion bollen rakt på Fridolina Rolfö, vilket nästan ledde till ett mål när bollen studsar mot mållinjen, men Brosnan räddar.
Den svenska starten på andra halvlek är stark, men frustrationen smyger sig på när målen uteblir. Janogy fälls precis utanför straffområdet och Sverige får en frispark i ett superläge. Irlands Patten varnas för situationen. Tyvärr går frisparken rakt i muren och chansen rinner ut i sanden.
I minut 68 gör Sverige tre byten; Bennison, Kafaji och Jakobsson ersätter Filippa Angeldal, Kosovare Asllani och Madelen Janogy. Kafaji visar direkt upp sin skicklighet med en fin aktion, men lyckas inte spela fram bollen till ett svenskt läge.
Tiden börjar rinna iväg och Sverige vill ha straff efter vad som ser ut som en irländsk hands, men domaren ger inget. Sverige får istället en frispark när Zigiotti Olme rivs ner av Katie McCabe, som redan har ett gult kort sedan innan. Bennison tar frisparken men Sembrant blåses av för något och Irland får istället en frispark.
Irland gör sina sista byten när Kiernan och Ziu går ut och Quinn och Barrett kommer in. Kafaji briljerar med en suverän genomskärare till Sofia Jakobsson, vilket leder till en svensk hörna i minut 82 och det är svenskt mål. Målet kommer precis i rätt tid för Sverige. Jonna Andersson slår hörnan mot första stolpen där det blir kalabalik, men bollen når till slut Eriksson som petar in den för 1–0.
I matchens sista minuter skapar Irland ett farligt läge, men Musovic hinner ut och plockar bollen. Sverige håller undan genom tre minuters tilläggstid och säkrar en viktig seger med 1–0. Detta resultat placerar dem fördelaktigt i tabellen inför de kommande EM-kvalmatcherna.
Sverige – Irland 1-0 (0-0)
Så startade Sverige
Zecira Musovic
Jonna Andersson, Magdalena Eriksson, Linda Sembrant, Hanna Lundkvist
Filippa Angeldahl (ut ’68), Kosovare Asllani (ut ’68), Julia Zigiotti Olme
Johanna Rytting Kaneryd (ut ‘85), Madelen Janogy (ut ’68), Fridolina Rolfö
Inhoppare:
Hanna Bennison (’68), Rosa Kafaji (’68), Sofia Jakobsson (’68), Pauline Hammarlund (’85)
Uppdaterad 4 juni, 2024
Skriv en kommentar